Çinli Çip Şirketleri Zor Zamanlar Geçiriyor

Son gelen haberlere bakılırsa Çin yarı iletken endüstrisi kötü günler geçiriyor. Bildiğiniz gibi son dönemde hükümet tarafından çip teknolojilerine büyük yatırımlar yapılıyordu. Ancak görünüşe göre iflas bayrağını çeken şirketlerin sayısı artmaya devam ediyor.

Shanghai Wusheng Semiconductor gibi yakın zamanda yaşanan iflaslar, kapanmaların yaygınlaşacağına dair endişeleri artırdı. Bunun yanında, piyasada geçen yıldan bu yana 23 yarı iletken şirketinin halka arz başvurularını geri çekmesi de yatırımcıların temkinli davranmasına yol açıyor.

Çin’de yarım kalan yarı iletken projelerinin sayısı bir hayli fazla. Süreç 2020 yılında başladı ve 2021-2022 yıllarında Çinli yonga şirketlerinin 10.000’den fazlası kepenk kapatmak zorunda kaldı. Yarı iletken işiyle ilgilenen 10.900 şirket 2023’te kayıtlarını sildirmişti. 2022 yılında ise neredeyse yarısı kadar, 5.746 şirket kapılarını kapatmıştı.

Önemli bir örnek olarak, 2021 yılında yaklaşık 2,48 milyar dolarlık bir yatırımla kurulan Shanghai Wusheng Semiconductor, kısa süre önce mali zorluklar nedeniyle iflas etti. SWS, OLED ekran sürücüleri, mikro denetleyiciler ve CMOS görüntü sensörleri üretiyordu. Yibeiic‘in haberine göre Shanghai Wusheng Semiconductor’ın iflası münferit bir sorun değil, Wu Sheng Electronics Technology Group ve Nanjing Wusheng Semiconductor Technology’nin (daha sonra Nanjingxin Charming Extreme Semiconductor Technology olarak yeniden adlandırıldı) daha önceki mali sorunlarıyla bağlantılı.

Çin’in yarı iletken endüstrisini geliştirme çabası, önemli devlet sübvansiyonlarının da etkisiyle 2014 yılında başladı. Bunun sonucunda yarı iletken şirketlerinin ve tesislerin sayısında hızlı bir artış yaşandı. Sadece 2020 yılında bile Jiangsu, Anhui, Zhejiang, Shandong ve Şangay gibi eyaletlerin yanı sıra çeşitli devlet kontrolündeki kuruluşlardan gelen önemli yatırımlarla yarı iletkenle ilgili 50.000 şirket kayda geçmişti.

GlobalFoundries ve Chengdu arasında başarısızlıkla sonuçlanan işbirliği ve bir aldatmaca olduğu ortaya çıkan Wuhan Hongxin projesi de dahil olmak üzere birçok yüksek profilli proje boşa çıktı. 2023’ün başından bu yana 23 şirket halka açılma planlarını geri çekti. Tüm işaretler, Çin yarı iletken endüstrisinin kötü dönemler geçirdiğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x