Başkan Erdem, 5 yılını değerlendirdi

2019-2024 dönemi çalışmalarını değerlendiren Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer’e hizmet etmekten gurur duyduğunu ve hedeflerinin yüzde 90’ını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Borç yükünü büyük ölçüde azalttıklarını ifade eden Başkan Erdem, “Vatandaş memnuniyet anketlerinde görüyoruz ki; vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 82’si Nilüfer’de yaşamaktan mutlu olduğunu söylüyor. İşte bizim dönem sonu karne notumuz budur” dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, 2019-2024 dönemi çalışmalarını düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Podyum Davet’te düzenlenen toplantıya eşi Zeynep Terzioğlu Erdem ile birlikte katılan Başkan Erdem, 5 yılda Nilüfer’de yapılan çalışmaları paylaşarak, “2019-2024 hizmet dönemini alnımızın akıyla tamamladık” dedi.

Çok sayıda basın mensubunun yeraldığı toplantıya; CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Şadi Özdemir ve eşi Nuray Özdemir, Nilüfer Belediyesi Meclis Üyeleri, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcıları ve idari müdürler de katıldı.

Nilüfer’e 20 yıldır hizmet etmekten gurur duyduğunu ifade eden Başkan Erdem, “Bunun son 5 yılı hepimiz için çok zor geçti. Malum süreçler, ekonomik kriz, pandemi ve deprem. Bu süreçte elbette hizmet önceliklerimiz değişti ama her şeye rağmen söz verdiğimiz projelerin neredeyse yüzde 90’ını gerçekleştirdik. Bütün ülkeyi saran ekonomik kriz sürecinde kaynaklarımızı doğru kullanmaya çabaladık” dedi. 

Görev süresi boyunca tasarruf konusunu çok önemsediklerini ifade eden Başkan Turgay Erdem, “Kamu çıkarı gözeten bir yaklaşımla ve tasarruf kültürünü hayata geçiren düzenlemelerle, bütçe yönetimi açısından da bu süreçten başarıyla çıktık. Örnek vermek gerekirse; yap-işlet-devret modeliyle kente kazandırılan ancak özel sektörün uyguladığı fiyatların yüksekliği nedeniyle zaman zaman vatandaşların eleştirilerine konu olan Nilüfer Nikah Evi ve Nilüfer Belediyesi Kapalı Otoparkı’nı kamulaştırdık. Kentlinin çıkarları gözetilerek işletmeciden devralınan Nilüfer Nikah Evi’nde fiyatlar ortalama yüzde 80 oranında geriye çekilirken, aynı şekilde otopark ücretleri de makul seviyeye getirildi. Tasarruf konusunu çok önemsedik. Bu dönem taşeron firmalara yaptırılan bazı hizmetlerde değişikliğe giderek, kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması adına araç parkımızı genişlettik. Böylelikle daha önce araç kiralama yoluyla yapılan çalışmalardan yüzde 78 oranında tasarruf sağlandı. Alternatif enerji kaynaklarına yönelerek hem iklim dostu, hem de tasarruf sağlayan düzenlemeler yaptık. Örneğin fosil yakıt kullanmak yerine elektrikli araçlara yöneldik. Güneş Enerjisi Santralimizi devreye sokarak kendi elektriğimizi üretmeye başladık. Peyzaj bitkilerimizi satın almak yerine seralarımızda kendimiz yetiştirerek, kompost uygulamalarımızla çevreci bir dönüşümü gerçekleştirdik ve tarım alanlarımızda bu gübreyi kullanarak uzun vadede tasarruf getiren düzenlemeleri hayata geçirdik” diye konuştu. 

Görev yaptığı 5 yıllık döneme ilişkin bütçe rakamları ve ekonomik verileri de 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x