Emeklilere özel kampanya ve indirim! Düzenleme ne zaman hayata geçecek?

Bakan Işıkhan, “PTT AVM’de, Tarım Kredi Kooperatif Marketleri’nde, Türk Hava Yolları’nda, TCDD’de, GSM operatörlerinde, sinema ve tiyatrolarda, PTT Kargo’da emeklilere özel indirimler ve kampanyalar başlatacağız. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen zincir marketlerinde ve giyim mağazalarında emeklilere özel indirimler sağlayacağız. Belediyeler Birliği ile protokol yaparak emeklilerimizin kültür turlarıyla ücretsiz olarak Türkiye’yi şehir şehir dolaşmalarının temellerini atacağız. Bunun gibi emeklilerimize imtiyaz sağlayan birçok uygulamayı emekliler yılı kapsamında günbegün kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Peki emeklilere özel kampanya ve indirimler ne zaman hayata geçecek? İlerleyen süreçte emeklilere ilişkin daha fazla refah artırıcı düzenlemeleri görecek miyiz?

‘EMEKLİYE MÜJDELER GELMEYE BAŞLADI’

Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, milliyet.com.tr’ye anlattı. Bayram konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanı tarafından 2024 yılı emekliler yılı ilan edilmişti. Bu kapsamda emeklilere yapılacak müjdelerin bir kısmı açıklanmaya başlandı. Devletimiz bu zamana kadar hep emekliye, emekçiye en az enflasyon oranı kadar artış yaptı.

Son maaş düzenlemesi ile en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye tamamlandı. Ancak şu anda 10 bin TL olan en düşük emekli maaşı bir hayli düşük kaldı. Oransal yapılan zamların yerine alım gücünü artırıcı, yaşam kalitesini artıracak, emeklilerin daha rahat bir hayat sürmesini sağlayacak hususlarda devletimiz adımlar atmaya başladı.

Burada özellikle emeklilerin daha çok kullandığı, ihtiyacının olduğu alanlarda indirimler uygulanacak. Örneğin PTT AVM’lerde indirimler söz konusu, Tarım Kredi Kooperatifleri’nde indirimler söz konusu olacak. Enflasyonist ortamda Tarım Kredi Marketleri görevini yerine getirdi diyebiliriz. Vatandaşları fiyat artışına karşı korudu diyebiliriz.

Yine Türk Hava Yolları’nda (THY) indirimler söz konusu olacak. Emeklilerimize ayrıca bir indirim söz konusu olacak. Demiryolu ulaşımında indirimler söz konusu, GSM operatörleri ile protokoller yapılarak GSM ücretlerinde bir indirim söz konusu olacak. Sinema ve tiyatrolarla ilgili protokoller yapılarak emeklilerimizin daha uygun ya da ücretsiz bir şekilde kültür ve sanatsal aktivitelerden faydalanması sağlanacak.

PTT Kargo’da indirim sağlanacak. Anlaşma yapılan bazı giyim mağazalarında emeklilere indirimler olacak. Bazı önde gelen zincir marketler ile protokoller yapılarak indirimler söz konusu olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilerek belediyelerde kültür turları düzenlenecek. Emeklilerin kültür ve sanatsal aktiviteler kapsamında tüm ülkeyi gezmeleri sağlanacak.

‘İKRAMİYELER DAHA DA ARTACAK’

Emeklilere 2017’den beri ikramiye verilmeye başlanmıştı. Son olarak 2 bin TL olarak verilen bayram ikramiyeleri 3 bin TL’ye çıkarıldı. Önümüzdeki dönemlerde ikramiyeler daha da artırılacaktır.

‘MAAŞ ARTIŞI İLE ALIM GÜCÜ DAHA DA ARTACAK’

En az enflasyon oranı kadar maaşlarda artışlar olacak. Emeklilere son yapılan artışta refah payı ilavesi yapılmıştı. İlk 6 ayın enflasyonunun yüzde 17-20 civarında gelmesini beklemekteyiz. Maaş artışı ile birlikte emeklilerimizin alım gücü daha da artacaktır.

‘ALIM GÜCÜNÜ ARTIRICI DÜZENLEMELER YAPILACAK’

Birçok özel indirim ve protokol yapılarak emeklilerimize miktarsal artış yapılmaktan ziyade alım gücünü artırıcı, yaşam kalitesini artırıcı düzenlemeler yapılacak diyebiliriz.

DÜZENLEMELER SEÇİMDEN SONRA HEMEN HAYATA GEÇECEK Mİ?

Düzenleme seçim sonrası hemen yapılacaktır ve bir an önce yürürlüğe girecektir. Seçim sonrası hızlı bir çalışma yapılmasını bekliyoruz.

İNDİRİM VE KAMPANYALAR EMEKLİLERİN CEBİNE NASIL YANSIR?

Refah artırıcı düzenlemeler emeklilerin ihtiyaçlarını bir nebze de olsa karşılayacaktır. Alıcım gücünü artırıcı düzenlemeler yapılacak diyebiliriz. İlerleyen süreçte emeklilerimize buna benzer yaşam kalitesini artırıcı hususlarda indirimler gelecektir.

‘EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINDA ÖNEMLİ ARTIŞ BEKLİYORUZ’

Öte yandan emekliler mutlak suretle 6 ayda bir en az enflasyon oranı kadar zam alacaktır. En son yapılan zam döneminde 37 puan enflasyon farkı vardı, 12 puanlık refah payı ile birlikte yüzde 49’luk artış yapılmıştı. Yine temmuz döneminde enflasyon farkı kadarlık bir zam olacaktır. Buna ilave refah payı artışı bekliyoruz diyebiliriz. En düşük emekli maaşında önemli bir artış bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x