Bitcoin Mucidinin GMX E-Postası Hacklendi: İşte Önemli Nokta!

Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kimliği hala gizemini koruyor. Nakamoto olduğunu iddia edenler çıksa da bu iddialarını kanıtlayamadılar. Son rapor bir Satoshi’nin 10 yıl önceki e-posta hack’inin ayrıntılarını paylaştı. Ayrıca, bu hack hakkında ilginç detaylar verdi.

Kritik nokta: Bitcoin mucidinin GMX e-posta hesabını hack’i

BitMEX ekibi kısa süre önce bir rapor yayınladı. Bu bağlamda, Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto’nun 2014 yılındaki hesaplarına ilişkin yeni ayrıntılar paylaştı. Bunlardan biri de gizemli Bitcoin kurucusunun GMX e-posta hesabıydı. Olay o yılın 8 Eylül’ünde meydana geldi. Rapor, bilgisayar korsanı ile eski Bitcoin geliştiricisi Gregory Maxwell arasında değiş tokuş edilen e-postaları ifşa etti.

BitMEX ekibi, bilgisayar korsan(lar)ının suç teşkil eden eylemlerini nasıl gerçekleştirdiklerini yeniden yapılandırmaya çalıştı. Ayrıca 2014 yılında Satoshi’nin hacklenen hesabına giriş yaptıklarında ne bulduklarını da açıkladılar. Rapora göre, hackerlar o yıl Satoshi’nin üç hesabını ele geçirdi. GMX hesabı bunlardan sadece biriydi. Diğer ikisi Satoshi’nin P2P Foundation forumundaki hesabı ve Sourceforge platformundaki hesabıydı. E-posta kutusunun hacklenmesi üçü arasında en önemlisi gibi görünüyor. Önemli olan, rapora göre, orada Bitcoin ile ilgili çok az sayıda erken e-posta bulunması ve çoğunlukla spam ile dolu olması.

Satoshi Nakamoto’nun hayatı tehlikede miydi?

BitMEX ekibi Satoshi’nin bu e-postaları 2010 yılında silmiş olabileceğine inanıyor. Kriptokoin.com’dan hatırlayacağınız üzere, Bitcoin mucidi 2010’da BTC topluluğuna veda etti. Satoshi, Bitcoin kodunu birkaç geliştiricinin eline bıraktı ve kamusal alandan kayboldu. Saldırıyı ilk fark eden Bitcoin Talk forumunun yöneticisi Theymos oldu. Forumda Satoshi’nin e-posta hesabının hacklenmiş olabileceği haberini yaydı. Çünkü bu posta kutusundan bir miktar BTC talebi geldi: “Michael, seni vurmadan önce bana biraz para gönder.”

Bunu, P2P Foundation forumunda Satoshi’nin hesabından gönderilen ancak Nakamoto’ya ait olmadığı açık olan bir mesaj izledi. Mesajda gerçek Satoshi’ye hitap ediliyor ve “dox, şifreler ve IP adreslerinin darknet’te satıldığı” ve bu nedenle yerinin hackerlar tarafından biliniyor olabileceği belirtiliyordu. Bu mesajı gönderen kişi Satoshi’yi bulunduğu yerden kaçmaya çağırıyordu. Bu doğrultuda, “Güvende değilsin. Bu insanlar sana zarar vermeden önce bir an önce bulunduğun yerden çıkman gerekiyor. Bitcoin’i icat ettiğiniz için teşekkür ederiz.” yazıyordu. Bu mesajlar forumlarda pek çok soruya yol açtı. Satoshi ve ona ne olmuş olabileceği konusunda hararetli tartışmalara dönüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x